20 Mayıs 2012 Pazar

Enver Usta'nın Yeri

Tünel Şişhane Asmalımescit üçgeninin Tünel tarafında, tarihi tünel binasının arkasındaki Erkanıharp sokakta, gizli bir kumarhane girişine benzeyen karanlık bir kapıdan giriliyor Enver Usta'nın yerine.

Enver Usta Gaziantepli. Daha önce de lokantacılık yapmış, ama bu dükkanı 1992'de açmış. Her zaman işinin başında. Müşterilerle, servis yapan garson Ahmet Bey ile muhabbet ediyor, oyalanıyor. Ahmet Bey de emektar; siz deyin 70, ben deyim 80 yaşında.


Bu küçücük yerde sabah 11 ile öğledensonra saat 3 arası yediniz yediniz, yoksa yemek bitiyor. Yemekler çok net! Önden harika bir yoğurt, tırnak pide, acılı koca taneli guzel bir bulgur ve ezme salata masaya konuyor. Bulgur pilavının lezzeti anlatılmaz, yaşanır!


Bunların üstüne Adana kebap, tavuk şiş, tavuk kanat veya tavuk parca ısmarlayabiliyorsunuz. Beş altı dakika icinde komur ateşinde pişmis cok harika lezzetlerle buluşuyorsunuz.

Tam yeter artık, çatlayacağım dediğinizde gözünüz kenarda duran ve Fatih'te bir yerden gelen ev yapımı baklavaya takılıyor. Çaylar dışarıdan ısmarlanıyor, bir iki parça baklavaya eşlik ediyor.

Derken artık kalkmanız gerekiyor, zira mekan çok küçük ve insanlar yaz kış kapıda sırada bekliyorlar. Topu topu günde dört saat hizmet vererek günlük hasılatını çıkartıyor dükkan.

Asmalı ve Şişhane'de şık ve abartılı pahalı lokantalarda boy göstermek yerine bir öğlen vakti bu kendine has, popüler mekanda, emektar Garson Ahmet Bey'in elinden Enver Usta'nın kebaplarını yemek güzel bir deneyim olabilir.

Enver Usta'ya gidin ki, hem mideniz, hem de cebiniz bayram etsin.


Bay Afiyet
14/5/2012

4 yorum:

Rumisu dedi ki...

pinar'in yeni adresi desene! bende en yakin firsatta kosucam buraya! kesif ve paylasim icin cok tesekkurler!!!
: )

Adsız dedi ki...

Merhaba ben de burayı başka bir blogda görüp gitmiştim lezzet ortalamanın üstünde fakat fiyatlar böyle bir mekan için pek de uygun sayılmaz bana göre. Özellikle Hasköy' de sahildeki tavukçularda iki kocaman porsiyon tavuğun 15 liraya satıldığını gördükten sonra.

pembecikolata dedi ki...

Tam bana göre...Mutlaka denemeli!!!

GökHande dedi ki...

Enver usta,nam-ı diyar "YERALTI KEBAPÇISI"...Müthiş lezzetler...Bu arada ufak bir düzeltme...Ev baklavası olarak geçen tatlı "Dilber Dudağı"...Fatih'te Şerifoğlu Baklava'dan geliyor...

Related Posts with Thumbnails