12 Ekim 2008 Pazar

Tavuk suyuna şehriyeli çorba, her derde deva!

Şayet siz de henüz kışlıklarınızı çıkartmadıysanız ve  bu yüzden her sabah ne giyeceğiniz konusunda tereddüt yaşıyorsanız ve havanın soğumasına rağmen, apartman yönetimi kaloriferleri yakmayı gerektirecek kadar soğuk olmadığını düşünüyorsa, sizin de benim gibi boğazınız ağrıyor demektir. Hemen karşınıza çıkan ilk Saray Muhallebicisi'ne girip, menüye bakmadan, tavuk suyuna şehriyeli çorba ısmarlamanızı tavsiye ederim. Menüye bakmadan diyorum, çünkü harika fotoğraflanmış diğer tüm yemekler aklınızı başınızdan alabilir.

Oysa asıl ihtiyacınız olan şey belli: Tavuk suyuna şehriyeli çorba! 
Çeyrek limonu çorbaya sıkıp, üstüne bol da karabiber döktükten sonra keyifle için!
Diyorlar ki, karabiber ve limon bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için birebir. Bilemem, göreceğiz. Ama, tavuk suyuna şehriye çorbasının benim gibi yaz hevesi kursağında kalmış sonbaharzedelerin ruhuna da iyi geldiğini düşünüyorum. Pırıl pırıl güneşli, ama ciddi soğuk bir pazar gününde, filmekimi'nde, sinemaya girmeden önce içilen şahane bir çorba sayesinde sonbaharın hakkını veriyor, kıymetini biliyor insan.

Her mevsimi yaşamak lazım. Sonbahar geldi; o çok sevgili çizmelerimizi giymenin, yolda yürürken kestane yemenin, sinemaya gitmenin, sokaklarda beş liraya satılan küçük şeffaf şemsiyelerden alıp alıp kaybetmenin ve Saray'da acıyan boğazımız ve daralan ruhumuz için tavuk suyuna şehriyeli çorba içmenin tam zamanı!

Bayan Bal Şeker
12/10/2008

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails