23 Eylül 2012 Pazar

İstanbul'un son steakhouse'u: By Steak

Bundan sekiz sene evvel Emre Mermer'in
gecekondu mahallesi Armutlu’daki kasap dükkanının içinde kurduğu, ve bürokratik nedenlerden dolayı kasabın dışında ayrı bir lokanta açmasıyla başlayan steakhouse çılgınlığı bugün bütün Istanbul’u sarmış durumda. Iyi kopyası kötü kopyası derken herkes et pişirme uzmanı oldu, herkes etten anlar oldu. Ne markalar, ne isimler piyasaya girdi. En son, Levent’teki yılların Set Kebap’ı da tabelasını SET Steakhouse olarak değiştirince, “pes” diye feryat etmedim desem yalan olur.

Bu furyada, yeni açılan taklitçi steakhouse’lara önyargılı yaklaşmama rağmen, bir akşam, bir grup arkadaşımla Reşitpaşa’daki By Steak’e gittim. Maslak trafiğinden kaçmak için Reştpaşa’dan Etiler’e geçenler bilebilir: Doğanevler Caddesi’nden inerken, sağ tarafta 68 numara. Darmadağan ve düzensiz gelişen Reşitpaşa’da hiç beklemeyeceğiniz kadar zevkli ve huzurlu bir köşe yaratmışlar By Steak’te.
<Maslak’ta çalışanların öğle saatlerinde lezzetten taviz vermeden ve gürültü patırtıdan uzak yemek yiyip, iş konuşabilecekleri bir ortam By Steak. Zira bendeniz, arkadaşlarımla o ilk ziyaretimden sonra, tüm iyi yemeğe meraklı yabancı müşterilerimi ve aynı zamanda ortağım olan Bayan Balşeker’i pek çok kere BySteak’e götürüp iş konuştum.

Dükkanda çalışan iki kişi var. Bu beyler hem patron, hem garson, hem aşçı! Her işi onlar yapıyorlar. Içkinizi koyarken sohbete dalıyorlar, sonra koşup ızgaradaki eti çeviriyorlar. “Salatanıza biraz sevgi koymalıyız!” diyerek bir tutam tuz ve baharat karısımını eklemeleri ise işin eğlencesi.

Yemekler gerçekten çok iyi! Bol ve iri kesilmiş domates ve kırmızı soğanla hazırladıkları salata enfes! Soğuk söğüş et roka ve parmezan ile sunuluyor. Ortaya bir koca kase manda yoğurdu geliyor, kaşık kaşık bitiyor.

Köfteler kocaman ve cok lezzetli, çakma café de paris sos ile servis yaptıkları “lokum” adında bir etleri var ki, aman allahım! “Ben sadece köfte yiyeceğim, bana lütfen çok yemek yedirtme” diyen Bayan BalŞeker bile ne olduğunu şaşırdı, nutku tutuldu, lokumları götürdü.
Arkadaşlarımla gittiğimde, yemiş içmiş keyifli bir halde, altı kişi adambaşı 70 TL verip ayrıldık By Steak’ten. Diğer steakhouse’larda ödediğim hesapları düşününce, pek memnun oldum haliyle. Benden yıldızlı pekiyi alan By Steak’i hemen sizlerle paylaşmak istedim.

Artık tekrarlanmasından sıkıldığımız steakhouse konseptini alıp, özgün bir samimiyet ve menü yaratmışlar By Steak’te. Lütfen deneyin!

Bay Afiyet
23/09/2012

PS: Reşitpaşa’nın acemisi olanlar için telefonunu vereyim: 0532 296 11 78

2 yorum:

Adsız dedi ki...

tavsiyenize uyup gittik ve muhteşem lezzetli etler ve salata yedik.Fiyat dediğiniz gibi çoook uygun geldi tekrarını yapacağız.
Figen Karabulut

Bay Afiyet ve Bayan Bal Şeker dedi ki...

Çok memnun olduk Figen Hanım bizimle hemfikir olduğunuza. Afiyetbalşeker olsun!

BalŞeker ve Afiyet

Related Posts with Thumbnails